پاسخ:

برخى از آیات قرآن دلالت بر مرجعیّت دینى اهل بیت(علیهم السلام) دارند که عبارت اند از:

1 ـ آیه تطهیر: خداوند متعال مى فرماید: « إِنَّما یُرِیدُ اللهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً»؛(1) «همانا خداوند اراده کرده تا هرگونه رجس و پلیدى را از شما اهل بیت(علیهم السلام) دور کرده و شما را کاملاً پاک نماید.»
شکى نیست که این آیه در شأن اهل بیت پیامبر(صلى الله علیه وآله)وارد شده است.
سیزده نفر از صحابه و ده ها نفر از علماى اهل سنت این شأن نزول را در کتب خود ذکر کرده اند؛ از جمله:
ترمذى در صحیحش از عمر بن ابى سلمه نقل مى کند که گفت: « نزلت هذه الآیة على النبى(صلى الله علیه وآله): « إِنَّما یُرِیدُ اللهُ ...» فى بیت امّ سلمه، فدعا النبى(صلى الله علیه و آله) فاطمة و حسناً و حسیناً فجلّلهم بکساء و علىًّ خلف ظهره ثم قال: اللّهمّ هؤلآء أهل بیتى فأذهب عنهم الرجس وطهّرهم تطهیراً»؛(2) «هنگامى که آیه تطهیر بر پیامبر(صلى الله علیه وآله) در خانه ام سلمه نازل شد، پیامبر(صلى الله علیه وآله) فاطمه، حسن و حسین(علیهم السلام) را فرا خواند در حالی که علی(علیه السلام) پشت سرش بود، سپس عبایی را بر روى آنان کشید و عرض کرد: بار خدایا! اینان اهل بیت من هستند. پس رجس و پلیدى را از آنان دور کن و آنان را پاک فرما».
در اینجا چند نکته را باید متذکر شد:
اولاً: با تصریح این روایت، پیامبر(صلى الله علیه وآله) اهل بیت خود را معرفى کردند و بین اهل بیت و همسران خود فرق گذاشتند.
ثانیاً: به صراحت خود آیه و دعاى پیامبر(صلى الله علیه وآله)، اهل بیت(علیهم السلام) از هر گونه خطاء و رجس و پلیدى به دورند، پس هر کس از خطا و گناه و هر گونه پلیدى مبرّا باشد مرجعیت دینى او ثابت است.
2 ـ آیه هدایت: خداوند متعال مى فرماید: «إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ و لِکُلِّ قَوْم هاد»؛(3) «همانا تو بیم دهنده اى و براى هر قومى هدایتگرى مى باشد.» طبرى به سند صحیح از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) روایت کرده که حضرت فرمود: «أنا المنذر و علىًّ الهادى و بک یهتدى المهتدون بعدی»؛(4) «من بیم دهنده و على، هادى است و با تو اى على! هدایت شوندگان هدایت می شوند.»
عبدالله بن احمد بن حنبل به سند صحیح از امام على(علیه السلام) در تفسیر آیه فوق نقل کرده که فرمود: «رسول الله المنذر والهادى رجل من بنی هاشم»؛(5) «رسول خدا بیم دهنده است و هادى مردى از بنى هاشم مى باشد.»
و نیز حبرى به سند صحیح از ابن عبّاس نقل کرده که گفت: « إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ»، مقصود رسول الله است. « وَ لِکُلِّ قَوْم هاد » مقصود على است.(6) که با این اوصاف مرجعیت دینى على(علیه السلام) بعد از پیامبر(صلى الله علیه وآله) بر کسى پوشیده نمى ماند.
و نیز حاکم نیشابورى به سند صحیح از امام على(علیه السلام) در تفسیر آیه فوق نقل کرده که حضرت فرمود: «رسول خدا(صلى الله علیه وآله) بیم دهنده و من هدایتگر هستم».(7)
مضمون این حدیث را نُه نفر از صحابه و بیست و چهار نفر از علماى اهل سنت نقل کرده اند.(8)
1. سوره احزاب، آیه 33.
2. صحیح ترمذى، ج 5، ص 327.
3. سوره رعد، آیه 7.
4. جامع البیان، ذیل آیه.
5. مسند احمد، ج 1، ص 126.
6. تفسیر حبرى، ص 281.
7. مستدرک حاکم، ج 3، ص 129.
8 ـ على اصغر رضوانى، دفاع از تشیع و پاسخبه شبهات، ص 22.


طبقه بندی: شیعه، یادگاران رسول (ص)، سوالات،
برچسب ها: اهل بیت، قرآن،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic