تاریخ : 1392/06/3 | 11:45 | نویسنده : م. کاظمی

علت پیدا شدن حجاب

علت و فلسفه پیدا شدن حجاب چیست؟ چطور شد كه در میان همه یا بعضی ملل باستانی پدید آمد؟ اسلام كه دینی است كه در همه دستورهای خویش فلسفه و منظوری دارد چرا و روی چه مصلحتی حجاب را تأیید و یا تأسیس كرد؟. مخالفان حجاب سعی كرده اند جریانات ظالمانه ای را به عنوان علت پیدا شدن حجاب ذكر كنند، و در این جهت میان حجاب اسلامی و غیر اسلامی فرق نمی گذارند، چنین وانمود می كنند كه حجاب اسلامی نیز از همین جریانات ظالمانه سرچشمه می گیرد.
در باب علت پیدا شدن حجاب نظریات گوناگونی ابراز شده است و غالبا این علتها برای ظالمانه یا جاهلانه جلوه دادن حجاب ذكر شده است. ما مجموع آنها را ذكر می كنیم. نظریاتی كه به دست آورده ایم بعضی فلسفی و بعضی اجتماعی و بعضی اخلاقی و بعضی اقتصادی و بعضی روانی است كه ذیلا ذكر می شود:
1 - میل به ریاضت و رهبانیت ( ریشه فلسفی ).
2 - عدم امنیت و عدالت اجتماعی ( ریشه اجتماعی ).
3 - پدرشاهی و تسلط مرد بر زن و استثمار نیروی وی در جهت منافع اقتصادی مرد ( ریشه اقتصادی).
4 - حسادت و خودخواهی مرد ( ریشه اخلاقی ).
5 - عادت زنانگی زن و احساس او به اینكه در خلقت از مرد چیزی كم دارد، به علاوه مقررات خشنی كه در زمینه پلیدی او و ترك معاشرت با او در ایام عادت وضع شده است ( ریشه روانی ).

علل نامبرده یا به هیچ وجه تأثیری در پیدا شدن حجاب در هیچ نقطه از جهان نداشته است و بی جهت آنها را به نام علت حجاب ذكر كرده اند و یا فرضا در پدید آمدن بعضی از سیستمهای غیر اسلامی تأثیر داشته است در حجاب اسلامی تأثیر نداشته است یعنی حكمت و فلسفه ای كه در اسلام سبب تشریع حجاب شده نبوده است.
همانطور كه ملاحظه می شود مخالفان حجاب گاهی آن را زائیده یك طرز تفكر فلسفی خاص درباره جهان و لذات جهان معرفی می كنند و گاهی ریشه سیاسی و اجتماعی برای آن ذكر می كنند و گاهی آنرا معلول علل اقتصادی می دانند و گاهی جنبه های خاص اخلاقی یا روانی را در پدید آمدن آن دخالت می دهند.
ما هر یك از این علل را ذكر و سپس انتقاد می كنیم و ثابت می كنیم كه اسلام در فلسفه اجتماعی خود به هیچیك از این جهات نظر نداشته است و هیچیك از آنها با مبانی مسلم و شناخته شده اسلام وفق نمی دهد و در خاتمه به یك علت اساسی اشاره می كنیم كه از نظر ما موجه ترین آنها به شمار می رود.

نام كتاب : مسئله حجاب مسئله حجاب متفكر شهید استاد مرتضی مطهری
 چاپ مكرر : بهار 1368
 ناشر : انتشارات صدراطبقه بندی: حجاب و عفاف،
برچسب ها: مسئله حجاب، شهید استاد مرتضی مطهری، مطهری،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic